vs
24.01.2020
18:00
Články
04.09.2019 | MsHK Žilina

História a známe mená žilinského hokeja

Nástupom aktuálnej sezóny sa zvýraznilo prepojenie družstiev mládeže a seniorského tímu. V kádri A-mužstva je 8 až 10 juniorov, ktorí pravidelne nastupujú v zápasoch a je predpoklad, že tak bude počas celej sezóny.

Žilinský hokej sa na pomyselnú mapu športového diania dostal už v roku 1925, kedy sa pod názvom ŠK Žilina stal jedným z najstarších hokejových klubov na Slovensku. V sezóne 1964/65 získala Žilina titul majstra Slovenska, ale do celoštátnej ligy sa jej nepodarilo prebojovať. Do elitnej súťaže sa dostala až po osamostatnení Slovenska v sezóne 2000/01. V sezóne 2005/06 sa klub stal majstrom Slovenska. Ďalší medailový úspech nasledoval v sezóne 2016/17, kedy seniori vtedajšieho MsHK získali v rámci slovenskej extraligy bronz.

Pozadu nezaostávali v histórii ani kategórie mládeže, v ktorých sa tiež môžu Žilinčania pochváliť významnými úspechmi. Najcennejšiu trofej Titul majstrov Slovenska získali žilinskí mládežnícki hokejisti v kategóriách starších žiakov (2009/2010), dorastu (2007/08) a taktiež v najstaršej kategórii juniorov (2000/01). Družstvo MsHKM Žilina sa umiestnilo v roku 2017 v kategórii 4.HP na dlhodobom celoslovenskom turnaji Orange minihokej tour na prvom mieste, čím získalo neoficiálny titul Majstrov Slovenska.

Žilinskému hokeju nezatvorila brány ani severoamerická NHL, v ktorej nastúpili viacerí odchovanci spod Dubňa: Róbert Petrovický, Ronald Petrovický, Marek Hrivík a Peter Cehlárik.

Z radov žilinských hokejistov vyšlo v minulosti až po súčasnosť 60 až 70 reprezentantov Slovenskej republiky vo všetkých vekových kategóriách. Z tohto počtu sa niektorí jednotlivci dokázali prepracovať až do záverečnej nominácie na MS, či už v kategórii U-18, U-20, alebo seniorov.

Prehľad hráčov, ktorí nastúpili v slovenskom drese na Majstrovstvách sveta :
Roman Kontšek, Róbert Petrovický, Ronald Petrovický, Michal Hreus, Tomáš Harant, Marek Hrivík, Lukáš Cingeľ, Dávid Bajaník, Stanislav Horanský, Dominik Rehák, Peter Cehlárik, Maroš Mikoláš, Stanislav Škorvánek, Adrián Holešinský, Filip Lešťan, Marek Korenčík, Marcel Dlugoš, Samuel Vyletelka.

V radoch MsHK a MsHKM pôsobia bývalí, alebo súčasní reprezentační tréneri:
Róbert Rehák, Martin Hrnčár, Stanislav Škorvánek, Jozef Urdák, Martin Groma. Súčasťou tohto kolektívu je dlhoročný pracovník technického zabezpečenia reprezentácií všetkých vekových kategórií Miroslav Harvančík.

A samozrejme nesmieme zabudnúť ani na šikovné dievčatá, ktoré sa svojou pracovitosťou na tréningoch a svojim talentom dokázali prebojovať do reprezentačných výberov. Tam nás reprezentujú: Dominika Tabačková, Nikola Nemčeková, Martina Vrbinská a Ivana Látková.

V aktuálnej sezóne sú adeptmi na štart na Majstrovstvách sveta kategórie do 18 a 20 rokov: Samuel Vyletelka, Jakub Lackovič, Marcel Dlugoš, Matúš Korbáš, Andrej Straka, Simeon Pjatak, Jakub Sihelský, Samuel Rehák.

Nástupom aktuálnej sezóny sa zvýraznilo prepojenie družstiev mládeže a seniorského tímu. V kádri A mužstva je 8 až 10 juniorov, ktorí pravidelne nastupujú v zápasoch a je predpoklad, že tak bude počas celej sezóny. Realizačný tím A-mužstva bude zapájať ďalších potencionálnych adeptov z radov juniorov a dorastencov do tréningového, resp. zápasového procesu. Veríme, že táto sezóna bude odrazovým mostíkom pri príprave a výchove novej generácie žilinského hokeja, ktorý sa v budúcnosti bude môcť vo výraznej miere oprieť o jej služby.

Partneri klubu

kinekus
Pres SK s.r.o.
pizza carolina
abake
Autocont
VIX
SSE - stredoslovenská energetika
doxx bet
impa
T+T
STRABAG
AB Tlač
ELZA
doxx
Mebor
Casino Olympic